Güneş Kollektörü Nedir

Güneş Kollektörü Nedir

Güneş kollektörü, Güneş kollektörü nedir, Güneş kollektörü nerededir.

Güneş enerjisi gibi soruların cevaplarını ve bu konu hakkında bilmek istediğiniz detaylı yazılara sitemizden ulaşabilirsiniz.

Güneş kollektörü nedir sorusuna cevap şöyle:

Güneş kollektörleri güneş ışığını ısıya dönüştürürler. Kollektörlerin içinden geçen solar sıvı toksik maddeler içermez, donmaz ve yüksek derecede ısıyı transfer özelliğine sahiptir.Kollektörlerden aldığı ısıyı borularla boylere taşıyan özel sıvı, ısıyı orada bir ısı değiştiricisi aracılığı ile kullanma suyuna bırakarak onun ısınmasını sağlar.

Diğer bir cevapsa şöyle:

Güneş ışınımını faydalı enerji şekline dönüştüren gereçlere Güneş Kollektörü (Toplayıcıları) denir. Uygulamada kullanılan kollektörlerde, güneş ışınımı önce bir yatay düzlem tarafından yutulur. Sonra da bir akışkana aktarılarak iç enerjisi aktarılır. İç Enerjinin artışıyla sıcaklığı artan su kullanıma verilir. Uygulamada ısı taşıyıcı akışkanın hava (gaz) veya sıvı (su) olduğu iki tip güneş kollektörleri mevcuttur. Havalı güneş kollektörleri genel olarak Düzlemsel veya Hacimsel tiplerde imal edilmektedirler. Sıvılı güneş kollektörleri düzlemsel veya konsantrik tiplerde imal edilmektedirler. Uygulamada düzlemsel güneş kollektörleri sıcak su, konsantrik güneş kollektörleri ise buhar üretimi için kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
haberler