Sigara ve Alkolün Zararları

Sigara ve Alkolün Zararları

Sigara’nın zararları, Alkolün zararları Nelerdir?

Sigaranın Zararları:

*Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
*Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür.
*Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.
*Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.
*Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
*Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.
*Burunda koku alma duyusu azalır.
*Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.
*Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.
*Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir.
*Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.
*Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar.
*Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.
*Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir.
*Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.
*Kemik erimesine neden olur.
*Burger hastalığına sebep olur. Bu haslatık, el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.
*Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür.
*Pankreas kanseri riski artar.
*Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.
*Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.
*Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir.
*Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir.
*Hamilelerde %10-15 eksik kiloda doğuma ve bebek zeka eksikliğiyle doğar.
*Çevrenizdekileri de bu zararları verirsiniz. Çocuğunuzun sigara ya başlama oranı daha fazladır.

sigara-alkolun-zararlari

sigara-ve-alkolun-zararlari

Sigaranın beyne olan zararlarının anlatıldığı bir video:

sigara-alkolun-zararlari-2

Alkolün Zararları:

*Beyin ve sinir hücrelerinin zarlarını zehirler veya uyuşturarak kullanılmaz hale getirir.
*Aşırı alkol geçici hafıza kaybına neden olur
*Alkol göze giden görme sinirlerinede tesir eder. Sulanma ve görme bozukluklarına neden olur. Netcede ameliyat kaçınılmaz olur. *Körlüğe neden olabilir.
*Midenin iç yüzeyini kaplayan tabakayı tahriş eder ve buna bağlı olarak gastrit’e yol açar. Mide zarında yırtıkları oluşur. Mide ve yemek borusunda iç kanamalar meydana gelir. Kusma gözlemlenir.
*Kalp kasına zarar verir ve buna bağlı olarak kalp hastalıklarına yol açar. Kalp atışlarında düzensizlik meydana gelir. Kalp yetmezliğine neden olabilir.
*Erkeklerde sertleşme olmamasına neden olabilir. Kadınlarda ise adet bozukluğuna sebep olabilir. Anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.
*Damar kireçlenmesine yol açar.
*Terleme ve kanın akışını hızlandırır. Kanı sulandırır. Yaralanmalarda, yaralı bölgenin geç iyileşmesine neden olur.
*Tepki refleksleri azalır, beynin düşünme ve karar verme düzeni zayıflar.
*Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerine neden olur. Kanser riskini büyük oranda artırır.
*Alkol kullanımından bir gün sonra baş ağrısı ve ağız kuruluğu çok sık görülür.
*Sonradan utanacağınız, pişman olacağınız yada pişman olmaya bile vakit bulamamanıza yol açabilecek davranışlarda bulunmanıza yol açabilir.

Son sigaranızdan 20 dakika sonra:
*Kan basıncınız düzelir.
*Kalp atışlarınız normale döner.
*El ve ayak ısınız normale döner.

8 Saat Sonra: Kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer, Kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner.

24 Saat Sonra: Karbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır, Akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar, Kalp krizi riskiniz azalmaya başlar.

48 Saat Sonra: Vücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir, Koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir.

72 Saat Sonra: Nefes almanız kolaylaşır, Enerji seviyeniz yükselir.

2-12 Hafta Sonra: Kan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar, Akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar, Yürüme ve koşmanız kolaylaşır.

3-9 Ay Sonra: Öksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır, Nefes alma sorunlarınız iyileşir, Akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar.

1 Yıl Sonra: Kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner.

5 Yıl Sonra: Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır.

10 Yıl Sonra: Akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner. Kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner.

15 Yıl Sonra: Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner.

Sigara İçmenin Vücuda Etkileri: Artık herkes sigaranın ne kadar ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Tütünün kanserojen olduğunu duymayan, bilmeyen kalmadı. Ancak, sigaranın zararları bununla bitmiyor, her türlü kalp ve akciğer hastalığına yol açıyor, damar tıkanıklığı felce kadar götürebiliyor.

Sigara içtiğiniz anda, vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içinde yaklaşık 3.700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. En zararları da karbon monoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun sonucunda, astım, ciğer yangısı, göğüs ağrıları başlar. Daha sık nezle, grip ve soğuk algınlığı geçirmeye başlarsınız.

Her on üç saniyede bir kişi, sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Her yıl dünyada 2.500.000 milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin başlıca sebebi akciğer kanseridir, ikinci önemli sebep kalp hastalıkları ve diğer kanser türleridir.

İnsan vücudunda, hiçbir bölüm yoktur ki; sigarada bulunan kimyasal maddelerden etkilenmesin. Bu bölümde, vücudunuzda kısa bir tur yapacağız ve vücudunuzun ne halde olduğunu size göstereceğiz:

Baş ve Yüz: Bir sigara bağımlısı olarak, ağız kanserine yakalanma riskiniz çok yüksek. Ayrıca tütün duman diş eti hastalıklarına yol açar, diş çürümesine ve nefesinizin kötü kokmasına sebep olur. Bunların yanı sıra sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarında rastlanır. Beyne giden oksijende azalma olur bu da beyin damarlarının daralmasında neden olur. Bu durum kişiyi felce kadar götürür.

Akciğer ve Bronşlar: Soluk borunuzdan ve bronşlarınızdan geçen duman göğsünüze iner. Sigara dumanındaki hidrojen siyanid, bronşlarınızın çeperini yakar ve kronik öksürük ortaya çıkar. Bronşlar zayıfladıkça, bu bölgede pek çok hastalık oluşur. Akciğer salgılarında azalma olur ve bu da kronik öksürüklere yol açar. Sigara içenler, içmeyenlere on kat daha fazla akciğer kanseri olma riski taşırlar.

Kalp: Sigaranın kalbe verdiği zararlar tek kelimeyle yıkıcıdır. Nikotin kan basıncını yükseltir ve kanın daha çabuk pıhtılaşmasına sebep olur. Sigarada bulunan karbon monoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolesterol depolanır ve bu da kalp krizi riskini arttırır. Bunun yanı sıra, kan dolaşımı bozukluklarına bağlı olarak, felç, parmaklarda kangren ve iktidarsızlık, sigara içenlerde çok sıklıkla görülen hastalıklardır.

Organlar: Sigaranın sindirim sistemine pek çok kötü etkisi bulunmaktadır. Sigara tüketimine bağlı olarak, midede asit salgılanması artar, mide yanmaları ve ülser başlar. Sigara bağımlılarında pankreas kanseri çok sıklıkla ortaya çıkar, büyük ölçüde ölümle sonuçlanır. Sigaranın ihtiva ettiği kanserojen maddeler, idrarla dışarı atılır ancak bu maddelerin vücuttaki varlığı mesane kanserine yol açar. Sigara yüzünden oluşan yüksek kan basıncı ise böbreklere büyük zarar verir.

Sonuçlar: Sigaranın sağlık üzerindeki kötü etkileri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmalar göre, sigara tiryakisi erkeklerin %40′ı henüz emeklilik yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu oran sigara kullanmayanlarda %18′dir. Sigara kullanan kadınlarda ise rahim kanseri riski çoğalmaktadır, hamile kadınların sigara içmesi ise sakat ve ölü doğumlarla sonuçlanmaktadır.

Tüm bunlara rağmen, sigarayı bıraktığınız anda vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. On yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş gibi olur. Ancak, sigarayı bırakmak için kanser ya da kalp hastası olmayı beklerseniz, vücudunuzun kendini tamir etmesi için pek fazla vakti olamayacaktır. Ne yazık ki, bu hastalıklar çoğunlukla öldürücüdür.

Sigaranın İçindeki Zehirli Maddeler:

* Polonyum – 210 (kanserojen),
* Radon (radyosyon),
* Metanol (füzeyakıtı),
* Toluen (tiner),
* Kadmiyum (akü metali),
* Bütan (tüpgaz),
* DDT (böcek öldürücü),
* Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
* Aseton (oje sökücü),
* Naftalin (güve kovucu),
* Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
* Arsenik (fare zehiri),
* Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,
* Karbon (eksoz Monoksit gazı),
* Nikotin
* ve 3.885 toksik madde.
* Sonuç olarak ciğerlerimizde oluşan Katran (asfalt).

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. EliF diyor ki:

  Sigara içenlere siddetle duyurulur…

 2. Kanseri Tedavi Et diyor ki:

  Merhaba, kanserle ilgili en son gelismelere yer verdigim web sitemi ziyaret edip fikirlerinizi paylasirsaniz cok sevinirim. saygilarimla

 3. ömer diyor ki:

  çok uzun bir bilgi

 4. nazar diyor ki:

  çok güzel ama uzun

BİR YORUM YAZ
haberler